Kağıt Terazisi Kullanım Şekli

Bölümler

1 g (0-200 g)
2 g (0-350 g)
5 g (0-600 g)
10 g (0-900 g)

Kullanma talimatları

Hafif kâğıtların tartımında lütfen geniş levhayı kullanın, daha ağır kâğıtları veya karton türevlerini tartımında ise küçük levhayı kullanmalısınız.

Ölçmek istediğiniz kâğıdı levhaların arasına koyun ve sıkıştırın. Levhanın yarı tarafındaki uçlar, kâğıdı delerek diğer levhanın aynı tarafındaki deliklere denk gelmeliler. Levhaları kapattığınızda arta kalan kâğıdı kesmelisiniz, verimli bir ölçüm için levhaların arasında, levha ile birebir aynı boyutta kâğıt kalmalıdır.

Karton ve türevlerinin ölçümünü yapmak için tavsiye edilen boyuttaki levhayı kullanın. Kâğıtta yaptığınız işlemleri yineleyerek fazlalıkları alın, ölçülecek kartonun levha ile aynı boyuta gelmesini sağlayın.

Ölçme işlemini yapmadan önce terazinin sağ ayağındaki ayar vidasını kullanarak işaretçiyi sıfır (0) konumuna getirin. Daha sonra levha ile sıkıştırdığınız kâğıdı terazi kancasına asın. Kâğıdın ağırlığı, kadran cetveli üzerinde gram bölü metrare cinsinden belirecektir.

Ölçüm işlemi yapılırken kullanılan levhaya göre kadranın ilgili cetveli dikkate alınmalıdır. Terazinin arkasında, levhaların hemen yanında üzerinde 100g/m² yazılı bir test ağırlığı bulunmaktadır, tam 1 gram ağırlığındaki bu kontrol ağırlığıyla terazinin doğruluk değerlerini her an kontrol edebilirsiniz. Dikey destek kolunun üzerinde bulunan engel çıkıntısı, terazi manivelasını belli bir noktadan sonra tutmak için eklenmiştir.